Chłodnice - korzystanie ze sprężarek chłodniczych

search:

Chłodnice jak wymienniki ciepłą wykorzystywane są w chłodzeniu i mrożeniu. Najpopularniejszą chłodnicą jest ta samochodowa. Dzięki cieczy w niej umieszczonej i przepływowi powietrza silnik samochodu jest schładzany. Chłodnica zabezpiecza przez zagotowaniem się silnika.

Każde urządzenie chłodnicze i mrożące posiada sprężarkę chłodniczą, która spręża gaz i przyśpiesza jego obieg. Każda sprężarka ma agregat, który dostosowany jest do jej wielkości i potrzeb.

Sprężarki muszą być dobrze dobrane do urządzenia. Firmy produkujące sprężarki oferują wiele ich rodzajów, a każdy z nich jest dedykowany konkretnemu zastosowaniu.

Jeżeli sprężarka, która została stworzona do ogromnego urządzenia, zostanie zamontowana w witrynce chłodniczej, urządzenie może zostać zniszczone i to do tego stopnia, że nie będzie można go naprawić.

To samo dzieje się w drugą stronę. Jeżeli miała sprężarka dedykowana witrynkom, zostanie zamontowana do dużej chłodni, nie da rady jej obsłużyć. Nie dość, że agregat w sprężarce może się spalić, to jeszcze chłodnia nie spełni swojego zadania i wszystko, co w niej umieszczone rozmrozi się.

Bardzo ważne jest, aby dobrze dobierać sprężarki do urządzeń. Ich zły dobór może wiązać się z ogromnymi stratami i szkodami.