Chłodnice należą do urządzeń, bez których cały przemysł chłodniczy nie mógłby istnieć. Ten nieskomplikowany przyrząd pozwolił na stworzenie innych sprzętów, które są wykorzystywane w szeroko pojętym chłodnictwie niezależnie od tego, czy dotyczy ono branży spożywczej czy innej. W rzeczywistości chłodnice znajdują zastosowanie nawet w naszym życiu codziennym, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę.
Mając na uwadze, że chłodnice stanowią przynajmniej część fundamentów przemysłu chłodniczego, a także tych branż, które bez chłodnictwa nie mogłyby istnieć, warto wyróżnić takie obiekty, jak chłodnie składowe, jakie nierzadko wykorzystują centra dystrybucyjne. Każdy produkt po tym, jak już zostanie stworzony jest przewożony do punktów dystrybucyjnych, skąd z kolei trafia do mniejszych obiektów.
Najczęściej dotyczy to hurtowni oraz sprzedaży detalicznej już w zwykłych sklepach. Ponieważ w punkcie dystrybucyjnym takie produkty mogą spędzić dłuższy czas zanim trafią do pomniejszych odbiorców, muszą przebywać w niskich temperaturach. Zapewniają ją chłodnie składowe, w obrębie których panuje temperatura dostosowana do potrzeb konkretnego produktu.
Jak wygląda taka chłodnia? Najczęściej jest to obiekt parterowy o dość dużej powierzchni, choć ta akurat jest uzależniona od wielkości i ilości dystrybuowanych produktów. Panująca w nich temperatura natomiast może chłodzić lub mrozić, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Może to być niezależny budynek stworzony np. z płyt warstwowych lub też pomieszczenie wewnątrz jakiegoś większego budynku, takiego jak wytwórnia artykułów spożywczych.